+ADw-b+AD4- W dniu 15 wrze+AVs-nia 2021 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Rz+AQU-dowego Centrum Legislacji, w zak+AUI-adce Rz+AQU-dowy Proces Legislacyjny, zosta+AUI- udost+ARk-pniony projekt ustawy o zmianie niekt+APM-rych ustaw w zakresie sposobu finansowania program+APM-w mieszkaniowych (numer w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministr+APM-w: UD231).+ADw-/b+AD4- +ADw-br+AD4APA-br+AD4AJg-nbsp+ACY-nbsp Jak czytamy w pi+AVs-mie dotycz+AQU-cym wszcz+ARk-cia konsultacji spo+AUI-ecznych Ministra Piotra U+AVs-ci+AUQ-skiegio, wg.+AKA-stanowiska ministerstwa+ADw-sub+AD4-(1)+ADw-/sub+AD4-: +ADw-br+AD4APA-br+AD4AJg-nbsp+ACY-nbsp+ICI-Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim korekt+ARk- mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego (dalej: program BSK), dzia+AUI-aj+AQU-cego na podstawie przepis+APM-w ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszka+AUQ- chronionych, noclegowni, schronisk dla os+APM-b bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszcze+AUQ- (+ADw-i+AD4-Dz. U. z 2020 r. poz. 508 oraz z 2021 r. poz. 11 i 223+ADw-i/+AD4-), obejmuj+AQU-cego bezzwrotne finansowe wsparcie z bud+AXw-etu pa+AUQ-stwa udzielane g+AUIA8w-wnie jednostkom samorz+AQU-du terytorialnego i+AKA-organizacjom po+AXw-ytku publicznego na rozw+APM-j budownictwa zaspokajaj+AQU-cego potrzeby mieszkaniowe os+APM-b o ni+AXw-szych dochodach (+ADw-i+AD4-w tym budownictwa gminnego+ADw-/i+AD4-). W zwi+AQU-zku z+AKA-wdro+AXw-eniem na prze+AUI-omie 2020 i 2021 r. tzw. spo+AUI-ecznego pakietu mieszkaniowego +AFs-ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niekt+APM-rych ustaw wspieraj+AQU-cych rozw+APM-j mieszkalnictwa (+ADw-i+AD4-Dz. U. z 2021+AKA-r. poz. 11+ADw-/i+AD4-)+AF0-, a w konsekwencji istotnym zwi+ARk-kszeniem zainteresowania inwestor+APM-w programem BSK, konieczne jest wprowadzenie modyfikacji, kt+APM-re pozwol+AQU- na dalszy rozw+APM-j programu, oraz na jego p+AUI-ynn+AQU- realizacj+ARk- i tym samym zapewnienie samorz+AQU-dom odpowiadaj+AQU-cego ich potrzebom finansowego wsparcia gminnego budownictwa mieszkaniowego, udzielanego ze +AVs-rodk+APM-w bud+AXw-etu pa+AUQ-stwa. +ADw-br+AD4APA-br+AD4AJg-nbsp+ACY-nbsp+ICI-Projekt zawiera ponadto zmiany w zakresie zasad udzielania wsparcia z Rz+AQU-dowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, dzia+AUI-aj+AQU-cego na podstawie przepis+APM-w ustawy o z dnia 26 pa+AXo-dziernika 1995 r. o niekt+APM-rych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (+ADw-i+AD4-Dz. U. z 2019 r. poz. 2195, z p+APMBeg-n. zm.+ADw-/i+AD4-), kt+APM-re uwzgl+ARk-dniaj+AQU- jego czasowy charakter oraz fakt, +AXw-e udzielane gminom wsparcie stanowi rekompensat+ARk- z tytu+AUI-u +AVs-wiadczenia us+AUI-ug publicznych w rozumieniu UE. Projekt adresuje+AKA- r+APM-wnie+AXw- ryzyko wyst+AQU-pienia na rynkach finansowych ujemnych st+APM-p procentowych w+AKA-przypadku nast+ARk-puj+AQU-cych program+APM-w mieszkaniowych: programu spo+AUI-ecznego budownictwa czynszowego realizowanego na podstawie przepis+APM-w ww. ustawy z dnia 26 pa+AXo-dziernika 1995 r., +IB4-Rodzina na swoim+IB0-, +IB4-Mieszkanie dla M+AUI-odych+IB0- oraz +IB4-Mieszkanie na Start+IB0-. Proponowane w tym zakresie rozwi+AQU-zania maj+AQU- na celu zapewnienie dalszej p+AUI-ynnej realizacji rz+AQU-dowych program+APM-w, r+APM-wnie+AXw- w przypadku, gdy w zwi+AQU-zku z panuj+AQU-c+AQU- pandemi+AQU- i jej wp+AUI-ywem na globaln+AQU- sytuacj+ARk- gospodarcz+AQU-, na rynkach finansowych wyst+AQU-pi ujemne oprocentowanie, kt+APM-re stanowi podstaw+ARk- wyliczania wsparcia udzielanego w ramach ww. rz+AQU-dowych program+APM-w. +ADw-br+AD4APA-br+AD4AJg-nbsp+ACY-nbsp+ICI- Projekt ustawy przewiduje ponadto nowelizacj+ARk- ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomo+AVs-ci (+ADw-i+AD4-Dz. U. z 2020 r. poz. 1100, 2127, z 2021 r. poz. 11, 223, 1551+ADw-/i+AD4-)+ADw-sub+AD4-(2)+ADw-/sub+AD4-. Potrzeba dostosowania i doprecyzowania szeregu przepis+APM-w ustawy o KZN wynika z przyj+ARk-cia ustawy z+AKA-dnia+AKA-10 grudnia 2020 r. o zmianie niekt+APM-rych ustaw wspieraj+AQU-cych rozw+APM-j mieszkalnictwa, wprowadzaj+AQU-cej nowe mo+AXw-liwo+AVs-ci dzia+AUI-ania KZN, w tym zwi+AQU-zane z obejmowaniem udzia+AUIA8w-w w+AKA-spo+AUI-ecznych inicjatywach mieszkaniowych lub towarzystwach budownictwa spo+AUI-ecznego, a tak+AXw-e przekazywania nieruchomo+AVs-ci wchodz+AQU-cych w sk+AUI-ad Zasobu na rzecz gminy w celu wykorzystania jej w ramach instrumentu Lokal za Grunt. Zmianom dostosowuj+AQU-cym poddano r+APM-wnie+AXw- brzmienie niekt+APM-rych przepis+APM-w ustawy o KZN, np. w zakresie sprawozdawczo+AVs-ci finansowej lub zada+AUQ- poszczeg+APM-lnych organ+APM-w KZN. +ADw-br+AD4APA-br+AD4APA-br+AD4- +ACY-nbsp+ACY-nbsp +ADw-sub+AD4-(1)+ADw-/sub+AD4- Stanowisko Polskie Izby Gospodarczej TBS w poruszanych kwestiach, a zw+AUI-aszcza s+AUI-uszno+AVs-ci proponowanych rozwi+AQU-za+AUQ- czy oczekiwanych efekt+APM-w wyra+AXw-one zostanie przez Izb+ARk- w wyniku konsultacji w ramach Izby. +ACY-nbsp+ACY-nbsp +ADw-sub+AD4-(2)+ADw-/sub+AD4- Dalej zwanej ustaw+AQU- o KZN.